Konferencja SNPL 2024
Stowarzyszenie Naukowców Polaków Litwy ma zaszczyt zaprosić na
XI Międzynarodową Interdyscyplinarną Konferencję Naukową pt.
Miejsce Litwy i Polski w procesach integracji (dezintegracji) regionalnej i euroatlantyckiej – postępy, wyzwania, perspektywy
która odbędzie się w dniach 23–25 maja 2024 r.
w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej (ul. Šv. Jono 3) oraz
w Domu Kultury Polskiej w Wilnie (ul. Naugarduko 76)
Język konferencji: polski i litewski (tłumaczenie symultaniczne)
Partnerzy konferencji: Katedra Międzynarodowych Stosunków Ekonomicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego, Filia Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie, czasopismo Uniwersytetu Warszawskiego „Przegląd Europejski”, Wydział Prawa Uniwersytetu Wileńskiego, Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, Centrum Naukowo-Badawcze: Polska-Ukraina, Akademia WSB, Dom Kultury Polskiej w Wilnie (DKP), Center for Constitutionalism and Human Rights, Instytut Nauk Prawnych Uniwersytetu Zielonogórskiego, Europejska Federacja Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych, Akademia Górnośląska.
Rada programowa konferencji
prof. dr hab. Juliusz Engelhardt, Uniwersytet Szczeciński
dr hab. Katarzyna Szczepańska–Woszczyna, prof. AWSB
dr hab. Teresa Gardocka, prof. Uniwersytetu SWPS
dr hab. Beata Glinkowska–Krauze, prof. Uniwersytetu Łódzkiego
dr hab. Marek Walancik, prof. AWSB
dr hab. Monika Bąk, prof. Uniwersytetu Gdańskiego
prof. Bogusław Grużewski, Uniwersytet Wileński
dr hab. Małgorzata Dziembała, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
prof. Liudmila Ulyashyna, EHU, Center of the Constitutionalism and Human Rights
dr hab. Małgorzata Halicka, prof. Uniwersytetu w Białymstoku
dr hab. Wojciech Lis, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
dr hab. Agnieszka Orzelska–Stączek, prof. Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk
dr hab. Grażyna Wojtkowska–Łodej, prof. Szkoły Głównej Handlowej
dr hab. Andrzej Bisztyga, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego
dr Marta Adamczyk, Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
Opis wydarzenia
W 2024 roku przypada okrągła rocznica podpisania polsko-litewskiego traktatu o przyjaznych sto-sunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy. Podpisanie Traktatu rozpoczyna okres partnerstwa stra-tegicznego między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Litewską w dochodzeniu do Unii Europejskiej i NATO. Przypadająca rocznica jest dobrą okazją do przeglądu jego realizacji przez obie strony wskazując postępy oraz sprawy wymagające załatwienia. Temu tematowi Stowarzyszenie Naukowców Polaków Litwy (SNPL) zamierza poświęcić pierwszy dzień obrad kolejnej międzynarodowej interdyscyplinarnej konferencji naukowej, poświęconej szeroko rozumianym procesom integracyjnym oraz miejscu Litwy i Polski w nich. Kraje te łączy nie tylko wspólna historia, lecz również wspólne projekty infrastrukturalne i energetyczne, które przyczyniają się do wzmocnienia bezpieczeństwa i rozwoju regionu. W panelu dyskusyjnym pt. Trzy dekady polsko-litewskiego Traktatu – oczekiwania, realizacja, perspektywy wezmą udział eksperci z Polski (dr Andrzej Olechowski, prof. Jan Widacki) oraz z Litwy (Albinas Januška, dr Dainius Junevičius, Czesław Okińczyc).
W kolejnych dniach obrad zamierzeniem organizatorów będzie identyfikacja najważniejszych zja-wisk i procesów zachodzących w gospodarce europejskiej i światowej, wyłonienie problemów i wyzwań zarówno tych wynikających z przeszłości, jak i współczesnych oraz wymiana poglądów uczestników konferencji. Obchodzona rocznica podpisania polsko-litewskiego Traktatu zachęca do pochylenia się nad tym zagadnieniem i spojrzenia na nie przez pryzmat wielu dyscyplin naukowych. Naukowcy, przedstawiciele biznesu i administracji, a także polscy i litewscy eksperci w trakcie dyskusji wskażą najważniejsze trendy, zjawiska i procesy, które decydowały, decydują oraz decydować będą o perspektywach europejskiej i światowej gospodarki w roku bieżącym i kolejnych latach.
Podczas obrad podjęte zostaną następujące zagadnienia:
Oferta publikacyjna:
W zgłoszeniu można wskazać preferencje publikacyjne, jednak o ostatecznej kwalifikacji będzie decydować Komitet organizacyjny biorąc pod uwagę zgodność artykułu z tematyką i wymogami poszczególnych wydawnictw. Warunkiem publikacji jest uzyskanie pozytywnych recenzji oraz decyzja redakcji wydawnictwa o przyjęciu tekstu do publikacji.
Patronat medialny:
Konferencja SNPL 2023 – zaproszenie
Stowarzyszenie Naukowców Polaków Litwy ma zaszczyt zaprosić na X Międzynarodową Interdyscyplinarną Konferencję Naukową pt.
Miejsce Wilna i Warszawy w procesach integracji (dezintegracji) regionalnej i euroatlantyckiej – postępy, wyzwania, perspektywy,
która odbędzie się w dniach 1–3 czerwca 2023 r.
w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej (ul. Šv. Jono 3) oraz
w Domu Kultury Polskiej w Wilnie (ul. Naugarduko 76).
Język konferencji: polski i litewski (tłumaczenie symultaniczne)
Partnerzy konferencji: Katedra Międzynarodowych Stosunków Ekonomicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego, Filia Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie, czasopismo Uniwersytetu Warszawskiego „Przegląd Europejski”, Dom Kultury Polskiej w Wilnie (DKP), Europejska Federacja Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych, Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej, Wydział Prawa Uniwersytetu Wileńskiego.
Konferencję wspierają: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie, Instytut Polski w Wilnie.
Opis wydarzenia:
Rok 2023 jest szczególnym rokiem dla Wilna i mieszkańców Litwy, bowiem miasto obchodzi swoje 700. urodziny. Wydarzenie to zostało wciągnięte na listę rocznic obchodzonych pod auspicjami UNESCO w latach 2022-2023 jako ważne wydarzenie historyczne o niepodważalnym znaczeniu światowym. Wilno jest postrzegane jako miasto wielokulturowe, wielowyznaniowe i tolerancyjne. Na ten rok zaplanowano wiele okolicznościowych imprez kulturalnych i edukacyjnych. Stowarzyszenie Naukowców Polaków Litwy (SNPL) zamierza przyczynić się do obchodów urodzin stolicy poprzez zorganizowanie międzynarodowej interdyscyplinarnej konferencji naukowej, na którą zaprosi swoich sąsiadów. W szczególności dotyczy to Polski, która jest partnerem strategicznym Litwy ze względu na więzy historyczne, położenie geograficzne, kwestie obronności oraz stosunek do Rosji i Ukrainy. Polska jest także ważnym sojusznikiem Litwy w Unii Europejskiej i NATO. Kraje te łączy nie tylko wspólna historia, lecz również wspólne projekty infrastrukturalne i energetyczne, które przyczyniają się do wzmocnienia bezpieczeństwa i rozwoju regionu. Są też istotnym impulsem modernizacyjnym w dobie odbudowy gospodarczej po pandemii.
Zamierzeniem organizatorów jest identyfikacja najważniejszych zjawisk i procesów zachodzących w gospodarce europejskiej i światowej, wyłonienie problemów i wyzwań zarówno tych wynikających z przeszłości, jak i współczesnych oraz wymiana poglądów uczestników konferencji. Obchodzona rocznica Wilna zachęca do pochylenia się nad tym zagadnieniem i spojrzenia na nie przez pryzmat wielu dyscyplin naukowych. Naukowcy, przedstawiciele biznesu i administracji, a także polscy i litewscy eksperci w trakcie dyskusji wskażą najważniejsze trendy, zjawiska i procesy, które decydowały, decydują oraz decydować będą o perspektywach europejskiej i światowej gospodarki w roku 2023 i w kolejnych latach.
Podczas obrad podjęte zostaną następujące zagadnienia:
Oferta publikacyjna
W zgłoszeniu można wskazać preferencje publikacyjne, jednak o ostatecznej kwalifikacji będzie decydować Komitet organizacyjny biorąc pod uwagę zgodność artykułu z tematyką i wymogami poszczególnych wydawnictw. Warunkiem publikacji jest uzyskanie pozytywnych recenzji oraz decyzja redakcji wydawnictwa o przyjęciu tekstu do publikacji.
Patronat medialny
Opłata konferencyjna
Wariant I (pełny udział w konferencji włączając publikację oraz wyjazd studialny)
Opłata obejmuje: materiały konferencyjne, certyfikat aktywnego uczestnictwa w konferencji, wyżywienie w dniach 1–3.06 zgodnie z programem, wyjazd studialny oraz publikację.
Wariant II (udział w konferencji włączając publikację bez wyjazdu studialnego)
Opłata obejmuje: materiały konferencyjne, certyfikat aktywnego uczestnictwa w konferencji, wyżywienie w dniach 1-3.06 zgodnie z programem oraz publikację.
Wariant III (udział w konferencji bez publikacji z wyjazdem studialnym)
Opłata obejmuje: materiały konferencyjne, certyfikat aktywnego uczestnictwa w konferencji, wyżywienie w dniach 1-3.06 zgodnie z programem oraz wyjazd studialny.
Wariant IV (udział w konferencji bez publikacji i wyjazdu studialnego)
Opłata obejmuje: materiały konferencyjne oraz wyżywienie w dniach 1-3.06 zgodnie z programem.
W ramach wyjazdu studialnego organizatorzy zapewniają: transport autokarem, opiekę pilota-przewodnika, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, kolację w restauracji w Trokach.
Wpłaty należy dokonać na rachunek bankowy SNPL:
Lietuvos lenkų mokslininkų draugija (Stowarzyszenie Naukowców Polaków Litwy)
Bank – SWEDBANK
Kod banku – 73000
Numer konta – LT 687300010002449828
SWIFT/BIC kod – HABALT22
Adres banku – Konstitucijos pr. 20A, Vilnius, LT-03502
W tytule przelewu należy podać: imię i nazwisko z dopiskiem: “SNPL – Konferencja 2023”.
Ważne terminy:
Zgłoszenie uczestnictwa w konferencji (wraz z tytułem referatu i abstraktem) poprzez wypełnienie Formularza zgłoszeniowego oraz wybór jednej z czterech opcji udziału – do 15 marca 2023 r.
Termin zgłoszenia uczestnictwa w konferencji został przedłużony – do 30 marca 2023 r.
Potwierdzenie przez organizatorów przyjęcia referatu – do 30 marca 2023 r.
Wniesienie opłaty konferencyjnej zgodnie z wybraną opcją udziału – do 10 kwietnia 2023 r.
Opracowanie i przesłanie programu konferencji – do 15 maja 2023 r.
Przesłanie pełnego tekstu referatu – do 30 maja 2023 r.
Komitet organizacyjny konferencji:
dr hab. Alina Grynia – Przewodnicząca |
Sekretariat konferencji: |
Ramowy program konferencji
1 czerwca 2023 r. (czwartek, Ambasada RP w Wilnie)
10.00 – 10.30 Rejestracja uczestników
10.30 – 11.00 Otwarcie konferencji i wystąpienia gości honorowych
11.00 – 13.00 Panel dyskusyjny z udziałem wiodących ekspertów z Polski i Litwy
13.00 – 14.00 Przerwa kawowa
14.00 – 16.00 Sesja plenarna
16.15 – 18.00 Obiadokolacja
2 czerwca 2023 r. (piątek, DKP, sale 305 oraz 005 – obrady równoległe)
10.00 – 13.15 Obrady w sekcjach
10.45 – 11.15 Przerwa kawowa
13.30 – 14.30 Obiad w restauracji „Pan Tadeusz” (DKP)
14.45 – 18.15 Obrady w sekcjach
16.30 – 17.00 Przerwa kawowa
18.30 – 21.30 Uroczysta kolacja w restauracji „Pan Tadeusz”
3 czerwca 2023 r. (sobota, DKP, sala 305)
10.00 – 11.45 Podsumowanie obrad i zakończenie konferencji
12.00 – 13.00 Obiad w restauracji „Pan Tadeusz”
13.00 – 19.00 Wyjazd studialny – Historyczne stolice Litwy: Kiernów – Troki – Wilno
19.00 – 20.30 Kolacja w Trokach
20.30 – 21.30 Powrót do Wilna – Dom Kultury Polskiej
4 Międzynarodowa konferencja naukowa «Current legal challenges: Exploring digitalization’s impact on private and public law»
24 listopada 2023 r.
Współorganizator : Filia Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie
Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Miejsce Wilna i Warszawy w procesach integracji (dezintegracji) regionalnej i euroatlantyckiej – postępy, wyzwania, perspektywy”
1–3 czerwca 2023 r.
Współorganizator : Filia Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie
XI Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa
Miejsce Litwy i Polski w procesach integracji (dezintegracji) regionalnej i euroatlantyckiej – postępy, wyzwania, perspektywy
23–25 maja 2024 r.
Współorganizator : Filia Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie
Organizator: Filia UwB w Wilnie. Wydział Ekonomiczno-Informatyczny
Data: 19-20 września 2022
19-20 września 2022 r. w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbyła się Konferencja jubileuszowa z okazji 15-lecie istnienia wileńskiej Filii UwB Wydziału Ekonomiczno-Informatycznego.
Omówione zostały tematy europeistyczne, informatyczne oraz ekonomiczne.
[link]
Current legal challenges: legislative response to geopolitical and historical problems
Organizator: Filia UwB w Wilnie. Wydział Ekonomiczno-Informatyczny
Data: 6 grudnia 2022 r.
6 grudnia 2022 r. odbyła się III Międzynarodowa Konferencja Naukowa “Current legal challenges: legislative response to geopolitical and historical problems”, której współorganizatorem była Filia UwB w Wilnie. Celem konferencji była wymiana doświadczeń i próba znalezienia kompromisowych, międzynarodowych mechanizmów regulujących aktualne problemy ochrony praw człowieka w warunkach wojny, pandemii, kryzysu bezpieczeństwa i globalnego kryzysu gospodarczego. W konferencji wzięło czynny udział ponad 50 uczestników – przedstawicieli wielu ośrodków naukowych, m. in z Ukrainy, Litwy, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Gruzji, Rumunii, Czech, Austrii, Mołdawii i Polski.
[link]
Organizator: Stowarzyszenie Naukowców Polaków Litwy (SNPL)
Data: 1-3 czerwca 2023 r. w Wilno
X Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa pt. „Miejsce Wilna i Warszawy w procesach integracji (dezintegracji) regionalnej i euroatlantyckiej — postępy, wyzwania, perspektywy” organizowana przez Stowarzyszenie Naukowców Polaków Litwy (SNPL).
W wydarzeniu wzięli udział wykładowcy z Filii UwB w Wilnie
[link]
Organizatorzy: Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej
Partner: Filia UwB w Wilnie. Wydział Ekonomiczno-Informatyczny
12 maja 2023 r.
Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej w partnerstwie z Filia Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie Wydział Ekonomiczno-Informatyczny zaprosił na II edycję Interdyscyplinarnej Studenckiej Konferencji Naukowej „Statystyka na co dzień”, 12 maja 2023 r. w formie hybrydowej (stacjonarnie w budynku Wydziału Inżynierii Zarządzania PB oraz za pośrednictwem platformy internetowej Microsoft Teams).
Celem konferencji było stworzenie możliwości zaprezentowania osiągnięć naukowych, wyników badań oraz wymiana doświadczeń w zakresie wykorzystania narzędzi statystycznych. Konferencja była adresowana do studentów studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz słuchaczy szkół doktorskich. Uczestnicy mogli zaprezentować swoje osiągnięcia w obszarze wykorzystania narzędzi statystycznych w różnych obszarach nauki.
[link]
W ramach naszego serwisu www stosujemy pliki cookies zapisywane na urządzeniu użytkownika w celu dostosowania zachowania serwisu do indywidualnych preferencji użytkownika oraz w celach statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności Uniwersytetu w Białymstoku. Korzystając ze strony wyrażają Państwo zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki.