XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Miejsce wydarzenia: UwB
Godzina: 14:00 - 14:30

XIX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

W ramach XIX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki w dniach 15 – 17 maja pod hasłem „Nauka to więcej niż wiedza!” w Filii Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie odbędzie się szereg ciekawych spotkań i wykładów skierowanych do młodzieży i uczniów szkół polskich.

OSOBY ZAINTERESOWANE PROSIMY O KONTAKT

(d.blazewicz@uwb.edu.pl, +370 6 122 1465)

HARMONOGRAM WYDARZEŃ

• 15 maja (14:00) – Kilku sławnych ekonomistów, których warto znać (mgr Stanislav Pilžys)

Podczas wykładu zostaną przedstawione sylwetki kilku wybranych ekonomistów, którzy mieli istotny wpływ na naukę ekonomii, na zrozumienie mechanizmów gospodarki oraz na politykę ekonomiczną, przez co znacząco zmienili nasz świat.

• 16 maja (13:30) – Planowanie kariery zawodowej – nad czym warto się zastanowić? (dr hab. Alina Grynia)

W życiu każdego młodego człowieka przychodzi moment, gdy kończy on edukację na poziomie średnim i staje przed poważną decyzją, która może rzutować na jego dorosłe życie. Wtedy pojawia się pytanie – czy warto podejmować studia, jeśli odpowiedź jest twierdząca, to pojawia się jeszcze trudniejsze pytanie – jaki kierunek studiów podjąć?

Współczesny świat stawia przed nami coraz więcej wyzwań, także na polu zawodowym. Dlatego warto wcześniej zaplanować swoją ścieżkę kariery tak, by praca była zgodna z naszymi oczekiwaniami i sprawiała nam jak największą satysfakcję – w jakim kierunku podążać?

Warto również spojrzeć na swoją karierę zawodową z perspektywy najbliższej przyszłości. Wiele zawodów zanika, pojawiają się nowe zawody, a jeszcze inne funkcjonują w zmienionej rzeczywistości. Jaki będzie rynek pracy w 2030 roku i jakie umiejętności będą kluczowe?

• 16 maja (15:10) – Matematyka informatycznie (dr Regina Lašakevič)

Celem zajęć jest powtórka, dopełnienie i poszerzenie wiedzy z matematyki, korzystając z narzędzi informatyki. Przebieg zajęć w formie ćwiczeń, prac laboratoryjnych. Tematy obejmowałyby podstawy z repetytorium z matematyki, technologii informacyjnych, podstaw programowania (język C).

• 17 maja (11:50) – Mikołaj Kopernik – astronom i ekonomista (dr hab. Jaroslav Volkonovski, prof. UwB)

Mikołaj Kopernik znany jest z ogromnych badań i odkryć w dziedzinie astronomii dotyczących obrotów planet wokół Słońca. Dzieło jego „O obrotach sfer niebieskich” z 1543 roku było przełomowym odkryciem w nauce. Uzupełnił te odkrycia Johanes Kepler odkrywając, że orbitą obrotu planet jest okrąg a nie elipsa. Mikołaj Kopernik napisał również dzieło omawiające zagadnienia ilości pieniądza w obiegu „Zasady bicia monety” z 1526 roku, w której przedstawił pierwsze rozważania m.in. o inflacji. Są to bardzo interesujące i postępowe odkrycia roli i znaczenia pieniądza w gospodarce.

• 17 maja (13:30) – Statystyka nie jest trudna – szczególnie na maturze! (mgr Ernest Ginc)

Podczas zajęć zostaną przedstawione podstawowe zagadnienia ze statystyki, które są w szkolnym programie nauczania. Ma to pomóc w przygotowaniu się do zadań na maturze z tego zakresu. Na uczniów czeka trochę teorii i kilka zadań. Być może przeprowadzone zajęcia pomogą w wyborze przyszłego kierunku studiów.

Więcej o zbliżających się wydarzeniach -> Program Imprez