Podróż doświadczeń pedagogicznych

Uczniowie klas 4 Szkoły-Przedszkola Wilia 16 listopada bieżącego roku wybrali się na wycieczkę z Wilna  do Białegostoku. Wyjazd został zorganizowany w związku z wprowadzeniem nowego kierunku pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej w Filii UwB w Wilnie oraz celem nawiązania bliższej współpracy z polskimi szkołami prowadzącymi nauczanie początkowe na Wileńszczyźnie. Podczas wyjazdu towarzyszyły uczniom dwie studentki pedagogiki, które wzięły udział jako opiekunki.

,,Ten wyjazd dał nam wyjątkową możliwość zanurzenia się w atmosferze przyjaźni, podróży, radości, praktyki, doświadczenia i wrażeń. Powróciłyśmy do domu w doskonałym nastroju, bogatsze o wiedzę o zabytkach pięknego Białegostoku oraz o Uniwersytecie w Białymstoku, który wywarł na nas duże wrażenie. Dodatkowo mieliśmy okazję wcielić się w rolę prawdziwych nauczycieli. Niezapomniane będą uśmiechy dzieci, które patrzyły na nas z szacunkiem i zaufaniem. Jesteśmy niezmiernie wdzięczne za tę możliwość, ponieważ stanowiła pierwszy krok w kierunku realizacji naszych marzeń związanych z pedagogiką. Opieka nad dziećmi, nawet w tak krótkim czasie, nauczyła nas odpowiedzialności i wiele innych wartości. To doświadczenie stanowi doskonałe przygotowanie do przyszłych praktyk z uczniami. Jesteśmy bardzo zadowolone z faktu, że już na pierwszym roku studiów mieliśmy taką wyjątkową okazję.” - Vita Boreiša i Karolina Pavliukevič studentki pedagogiki

Ta wycieczka stanowiła doskonałą okazję do integracji studentów z dziećmi, umożliwiając zdobycie praktycznego doświadczenia w pracy oraz opiece nad najmłodszymi. Dodatkowo, była to szansa na fascynujący wyjazd dla dzieci. Celem było również przekazanie studentom świadomości, że są integralną częścią największej uczelni w północno-wschodniej Polsce.

Podczas jednodniowej wizyty dzieci odwiedziły Planetarium i Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy, znajdujące się na terenie kampusu UwB. Wieczorem, spacerując ulicami Białegostoku, miały okazję podziwiać i poznać historię miasta. Zobaczyli takie zabytki jak Pałac Branickich, Bazylikę archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Ratusz, miejsce byłej Wielkiej Synagogi, Pomnik młodego Ludwika Zamenhofa, twórcy esperanto oraz wiele innych ciekawych miejsc. Dodatkowo, spotkały się z rzeźbami "WidziMisiów" - figurkami misiów-niedźwiadków, które prowadzą po ważnych miejscach historycznych i kulturowych w Białymstoku.

Po powrocie do szkoły, podczas lekcji plastyki, uczniowie stworzyli pamiątkowe prace, przedstawiające najbardziej zapadające w pamięć chwile z wyjazdu do Polski. Dla niektórych była to wizyta w planetarium, dla innych fascynujące centrum przyrodnicze. Część zobrazowała dzieci podróżujące autokarem, a komuś szczególnie przypadła do gustu wycieczka po mieście i jej przewodnik.

Każde dziecko otrzymało upominki uniwersyteckie podczas podróży, a także podczas lekcji wyciągnęli losy na bardziej atrakcyjne nagrody. Studentki natomiast zdobyły praktyczne umiejętności i doświadczenie pracy z dziećmi poza szkolną ławką.