Debaty Edukacyjne z Okazji Narodowego Dnia Edukacji

Ambasada RP w Wilnie, we współpracy ze Stowarzyszeniem Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna” oraz Filią Uniwersytetu w Białymstoku, zorganizowała uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej. W ramach wydarzenia odbyły się dyskusje na temat systemu oświaty, a także nagrodzono nauczycieli języka polskiego, doceniając ich trud w przygotowaniu uczniów polskich szkół do pierwszego od wielu lat egzaminu państwowego z tego przedmiotu.

Krystyna Dzierżyńska, prezes „Macierzy Szkolnej”, podkreśliła istotną rolę nauczycieli polonistów, którzy nie tylko uczą języka, ale również kształtują postawy patriotyczne i historyczną świadomość młodzieży. Zwróciła uwagę na to, jak wielkie znaczenie ma edukacja w języku ojczystym dla rozwoju młodych ludzi, ponieważ umożliwia pełniejsze przyswajanie wiedzy i wartości moralnych.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. Szymon Szaran, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, a także przedstawiciele Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” i Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Częścią obchodów była także wystawa „Polacy na Syberii”, opracowana przez MSZ, która przedstawiała losy wybitnych Polaków zesłanych na Syberię, prowadzących tam badania naukowe.